Borsch n' Tears- anmeldelse- marts mneds restaurantbesg PDF Udskriv Email
Skrevet af Thomas Winther   
Torsdag, 27. april 2006 13:16
Vodkaen var bedre en maden og musikken,  ,men maden var ikke då,rlig og musikken var god!
En ganske almindelig torsdag aften mens det stadig var lyst moedtes 8 danske og saerdeles modige unge mennesker ved Knighstbridge for at vove sig ud paa endnu en kulinarisk (de)",tour",. Men var det nu saa almindelig en aften?
Russere er som bekendt ikke kendt for deres varme og selskabelige vaesen, ej heller for deres hoeflighed og imoedekommenhed, ikke engang for deres velsmagende koekken. Hvorfor var restaurant-klubben saa blevet tiltrukket af netop denne restaurant?
Maaske var det de moerke og stoevede ,lokaler, maaske var det den langhaaret tjener med kasket og hullede jeans, ,som mest af alt lignede en forvokset teenager der hellere ville hoere Heavy Metal musik end at servere og klart foelte sig forstyrret i sit forsoeg paa at opnaa indre ,kosmisk balance, ,eller maaske den alt-over-doevende russiske musik fra restaurantens husorkester, ,hvis sangers mund var stoerre end Kim Larsen? Nej, det var naeppe derfor de unge danskere kom! , ,
Med et menu kort hvor maden var en bi-ting og vodkaen altoverskyggende, med kommentarer til hver en ret i stil med ",russisk nationalret skoent det kommer fra , ,Litauen", og ",hvis du ikke ved ,hvad ,Kiev er saa ring til en ven", og vinderen ",smager som ,er det blevet reddet ,paa et aesel af en sergent fra den ,russiske ,guerilia med svedig roev", saa kan du nok regne ud hvorfor vi kom. ,
Som sande danskere ,kastede vi os over menu kortet med et naturlig fokus paa hvad der ,blev ,serveret af alkoholiske drikke, og vores nysgerighed fik os til at bestille et vaeld af russisk oel og vodka. I loebet af aftenen blev det til vodka med honning, paerer, aeble, blomme, peber, classic....ja, kun fantasien satte ,graensen - ,Na Strovia!!! Den russiske oel og ,de smagfulde vodkaer fik maden til at glide ned uden det ,store besvaer.
 , , ,
Saa trods beskrivelsen af vores gruppe som en restaurant klub, og taget i betragtning at maden maaske var lidst trist, ,saa var det en fantastisk aften. Den u-oplagte tjener, det russiske ",rock", band, retterne som de ikke havde og ,vodkaerne der floed, gjorde det til en aegte russisk oplevelse. Der var en fantastisk atmosfaere i restauranten med de tunge gardiner, ,den moerke roede farve paa vaeggene og de braendte lampeskaerme.
Vi kan klart anbefale et beoeg paa denne restaurant, det er ,en oplevelse ,man ikke kan vaere foruden. ,Vi giver Borsch n' Tear ,3 ud af 5 ,kokkehuer, hvor de fleste huer reddes hjem paa en ,oplevelserig aften i rigtig hyggeligt selskab! ,
Sara &, Jesper
Senest opdateret: Torsdag, 27. april 2006 13:25
 

Leveret af Joomla!. Valid XHTML and CSS.